Öğrenci Pasaportu Süresi Ne Kadar?(Soru)

18 yaş altı öğrencilere en fazla 5 yıl süreyle öğrenci pasaportu verilmektedir. E-devlet ya da okuldan alınan öğrenci belgesi eşliğinde her iki ebeveyniyle birlikte nüfus müdürlüklerine başvuru yaptıklarında harçsız öğrenci pasaportu çıkarabilirler.

10 yıllık öğrenci pasaportu ne kadar?

6 aya kadar olan pasaport harcı 227 TL’den 309 TL’ye, 1 yıllık pasaport harcı 450,8 TL’ye, 2 yıllık pasaport harcı 738 TL’ye, 3 yıllık pasaport harcı 1048,7 TL’ye, 4- 10 yıllık pasaportun bedeli 1008 TL’den 1478 TL’ye yükselecek.

Pasif öğrenci pasaport alabilir mi?

Yani klasik bordo pasaport. Tek farkı harç ödemeden alınabilmesi. 10 Şubat 2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlan kararla bordo pasaportu harç ödemeden çıkarttırabilecek vatandaşların kapsamı genişletildi. Artık 25 yaş altındaki öğrencilerin tümü harç ödemeden pasaport çıkarttırabiliyor.

Öğrenci pasaportu nasıl alinir 2021?

Bu pasaportu çıkarmak için bordo pasaport alırken istenen belgelerin yanına öğrenci belgenizi eklemeniz yeterlidir:

 1. Nüfus cüzdanının aslı
 2. Biyometrik fotoğraf (2 tane)
 3. Eski pasaport (varsa)
 4. Defter ücreti.
 5. Öğrenci belgesi.
 6. Harçsız pasaport talep yazısı

Pasaport ücreti ne kadar öğrenci?

25 yaş altı öğrenciler, pasaport harcı ödemekten muaftırlar. Dolayısıyla sadece 2020 yılı itibariyle 160 TL olarak belirlenmiş pasaport defter bedeli ödemeleri yeterlidir.

You might be interested:  Sınav Dergisi Dershaneleri Kimin?(Doğru cevap)

Öğrenciler pasaport harcı öder mi?

Öğrenci pasaportu çıkarırken harç bedeli ödenmemektedir, sadece defter bedeli ödemesi yapılmalıdır. 2021 yılı itibariyle pasaport defter bedeli 174,5 TL’dir. 25 yaşından büyük öğrenciler ise bordo pasaport harç bedeli ve defter bedeline tabi tutulmaktadır.

Kırmızı pasaport 10 yıllık ne kadar?

10 yıllık pasaport için 1085,40 TL Pasaport Harcı + 180 TL Defter Bedeli = 1265,40 TL ödemeniz gerekir.

Açıköğretim öğrencisi öğrenci pasaport alabilir mi?

Açık öğretimde okuyanlar harçsız pasaport alabilir mi? Evet, açık öğretim öğrencileri de harçsız pasaport alabilmektediler.

Pasaport için öğrenci belgesi e devletten alınır mı?

Öğrenci pasaportu almak için, standart bordo pasaportu ile aynı belgeleri götürmeniz gerekiyor. – Öğrenci Belgesi: Öğrenci belgenizi, son 60 gün içerisinde almak koşulu ile e – devlet üzerinden alabilirsiniz. Diğer seçenek; öğrenci belgesini okulunuzdan/üniversitenizden almak.

Öğrenci pasaportu 25 yaşından sonra ne olur?

25 yaş üzeri öğrenciler; eğer 25 yaşından büyükseniz ve üniversitelerin lisans ya da yüksek lisans gibi bölümlerinde iseniz yine harçsız öğrenci pasaportu almanız mümkün. Fakat normal şartlarda sadece 1 yıllık alabiliyorsunuz.

Pasaport defter bedeli nereye ödenecek?

Pasaport defter ve harç bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, PTT Şubelerine, anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilmektedir. (Ödeme bilgileri sistem üzerinden görüntülendiğinden başvurularda ayrıca makbuz/dekont talep edilmemektedir.)

Öğrenci pasaport nasıl alınır 2020?

Harçsız öğrenci pasaportu başvurusunda istenen evraklar öğrenci belgesi dışında bordo pasaport işlemleri ile bire bir aynı. Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

 1. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı aslı
 2. Biyometrik fotoğraf (2 adet)
 3. 3. Eski pasaport (varsa)
 4. Pasaport defter bedeli dekontu.
 5. Öğrenci belgesi.

Pasaport almak için nereye müracaat edilir?

Önceleri Emniyet Genel Müdürlüğünden pasaport çıkarılıyordu. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren pasaport başvurusu Nüfus Müdürlüklerine yapılıyor. Pasaport için gerekli belgeler hazırlanıp, internetten pasport randevu alarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanı/TC Kimlik kartı ile başvuru yapabiliyorsunuz.

You might be interested:  Ehys Yaz Kuran Kursu Öğrenci Kayıt Nasıl Yapılır 2017?(Soru)

Pasaport işlemleri ne kadar tutar?

Buna göre 6 aylık pasaport harcı 227 liradan 309 lira 40 kuruşa çıkacak. 1 yıllık pasaport harcı 332.10 TL’den 452,32 TL’ye yükselecek. 3 yıl ve üstünde süreli pasaport alanlar 1478 lira harç ücreti ödeyecek.

Pasaport kaç TL 2021?

2021 yılında pasaport harçları 2020 yılında 160 TL olan pasaport defter bedeli de 174,5 TL olarak belirlenmiştir.

Öğrenci pasaport süresi bitince ne yapılır?

Öğrenci pasaportu geçerlilik süresi bittiğinde eğer hala vaktiniz varsa tekrar buna başvuru yapabilirsiniz. Eğer yaş sınırını geçtiyseniz normal pasaport başvurusu yapmak durumunda kalırsınız. 26 yaşından gün almadığınız sürece bu pasaportunuz geçerli olacaktır. Herhangi bir problemle karşılaşmanız mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *