Italya’da Nasıl Üniversite Okunur?(Çözüm bulundu)

İtalya‘da Lisans Okumak İçin Gerekenler: 12 yıllık temel eğitimi tamamlamış olmak. Uluslararası geçerliliği olan İngilizce sınavlardan B2 seviyesinde dil belgesi. İtalyanca eğitim almak isteyenler için B1/B2 İtalyanca seviyesinde dil belgesi. Türkiye’de üniversite sınavında her iki oturumda da barajı aşmış olmak.

 • Elbette; “ Italya’da Nasıl Üniversite Okunur?” sorusunun tek yanıtı YKS sınavı değil… Not ortalaması, dil yeterliliği gibi konular başvuru aşamasında önem taşıyor. Italya’da okumak için minimum not ortalamasının 70 olması gerekiyor.

Italyada üniversite okumak için hangi sınava girilir?

Uluslararası geçerliliği olan IELTS (min. 5.5) ve TOEFL (min. 78) gibi İngilizce sınavlarından B2 seviyesinde skor almanız gerekmektedir. Eğer İtalyanca Eğitim almayı düşünüyorsanız en az B2 seviyesinde İtalyanca Dil Sertifikasına sahip olmanı gerekmektedir.

Italya’da hangi bölüm okunmalı?

İtalya ‘da okuyabileceğiniz İtalyanca bölümler ise şunlardır:

 • Tıp.
 • Mimarlık.
 • Mühendislik.
 • Diş Hekimliği.
 • Eczacılık.
 • Psikoloji.
 • İşletme Ekonomi.
 • Uluslararası İlişkiler.

Italya üniversitelerine nasıl başvuru yapılır?

İtalya ‘da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin işlemleri, genellikle konsolosluk üzerinden yapılmaktadır. Öğrencilerin diploma denkliği konsolosluk üzerinden alınır. İtalyanca eğitim almak isteyen öğrenciler, İtalyan Konsolosluğu binasında bulunan İtalyan Kültür Derneğinde sınava girerler.

Italya’da Nasıl Öğretmen Olunur?

İtalya ‘da anaokulu öğretmenleri, öğretmen okullarında yetişirler. Öğretmen olabilmek için 3 yıllık bir diplomaya sahip olmaları gerekir. İlkokul öğretmenleri genel konulara hakim olan öğretmenlerdir. Öğretmen enstitülerinde 4 yıllık bir eğitim alarak yetişirler.

You might be interested:  Üniversite Yerleştirme Nasıl Olur?(Çözülmüş)

IMAT sınavına kimler girebilir?

Sınava girebilmek için ön kayıt işlemlerini yapmak gerekmektedir. Bunun dışında IMAT sınavı kayıt ücretini ödemeniz gerekmektedir. Sınava girebilmek için kişisel bilgileriniz dışında herhangi bir şey istenmemektedir. Lise mezunu ve ön kayıt işlemini başarı ile tamamlamış her öğrenci IMAT sınavına girebilmektedir.

Italya üniversite kaç yıl?

İtalya’da lisans eğitimi 3 sene sürmektedir hazırlık sınıfı yoktur. Türkiye’den gelen öğrenciler Harç bursu ile 200 ila 800 Euro arasında okuyabilirler. İtalyan devlet üniversitelerinde senelik okul ücretleri 800 ile 3 bin 500 (Euro) olarak değişmektedir.

Italya’da nasıl tıp okunur?

İtalya ‘da Tıp Okumak İçin Gerekli Şartlar 4 Yıllık bir liseden mezun olmanız ya da üniversitenin ilk senesini tamamlamış olmanız bu şart için yeterlidir. İtalyanca eğitim almak isteyenler için Konsolosluğun öngördüğü İtalyanca seviyesine gelmek; İngilizce eğitim almak isteyenler için IMAT sınavını geçmek yeterlidir.

IMAT kaç puan?

IMAT Sınavında her doğru cevap öğrencilere 1.5 puan kazandırmakta; her yanlış cevap ise 0,4 puan kaybettirmektedir. IMAT Sınavında boş bırakılan soruların sınav sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Öğrenciler, IMAT Sınavında en fazla 90 puan üzerinden değerlendirilmektedir.

SAT sınavı italyada geçerli mi?

İtalya’da sınavsız üniversite eğitimi seçenekleri daha çok sosyal bilimler bölümlerinde mevcuttur. Ancak her yıl artan sayıda başvuru alan İtalyan üniversiteleri bu bölümler için de SAT, ACT veya TOLC ismi verilen İtalya ‘ya özgü sınav skorları talep edebilmektedirler.

Avusturya’da nasil üniversite okunur?

Avusturya ‘da Üniversite eğitimi almak isteyen Türk öğrencilerin, Türkiye’de okumak istedikleri bölümü kazanmış olmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından devlet, özel veya KKTC üniversitelerinden birine yerleştirilmiş olmaları yeterlidir. Ayrıca Üniversiteye kayıt olmalarına gerek yoktur.

Italya’da üniversiteler ne zaman açılır?

İtalya ‘da ki üniversitelerde akademik yıl iki dönemden oluşmaktadır.Birinci dönem Eylül veya Ekim’de başlayıp Ocak veya Şubat’ta biterken ikinci dönem Şubat veya mart ayında başlar ve Temmuz ayında biter yalnız italyadaki devlet veya özel üniversiteler haziran ve temmuz aylarında bir onceki sınav doneminin sınavlarında

You might be interested:  Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Hangi Üniversite?(Mükemmel cevap)

Almanyada üniversite okumak için ne yapmalıyım?

Başvurular için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması.
 • ÖSYM yerleştirme yani üniversiteye giriş yeterlilik belgesi.
 • Başvuracağınız üniversiteye yazılmış niyet mektubu.
 • Pasaport.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi.

Yurtdışında öğretmenlik kaç yıl?

Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlerin görev süresi 1 (bir) yıldır. Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonunca uygun görülmesi halinde görev süreleri en fazla 4 (dört) yıl daha uzatılabilir.

İtalyan nasıl olunur?

Evlat edinilecek çocuk reşit ise 5 yıl süre ile İtalya ‘da ikamet etme zorunluluğu doğmaktadır. Aralıksız olarak 5 yıl İtalya ‘da ikamet eden birey İtalyan vatandaşlığı talep edebilecektir. İtalya vatandaşlığı kazanımı en pratik olarak kan bağı (İus Sanguinis) yolu ile kazanılabilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *