Kanadada Nasıl Üniversite Okunur?(Çözüm bulundu)

Kanada Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

 1. YGS-LYS gibi sınav şartı yoktur.
 2. College tarzı kurumlar için minimum 70 lise not ortalaması, önde gelen üniversiteler için ise minimum 80 not ortalaması gerekmektedir.
 3. IELTS ya da TOEFL sınavlarından başvurulacak programa göre bir skor elde etmek gerekmektedir.
 • Kanada’da üniversite eğitimi konusunun bir kısmını ülkemizdeki yüksek okullara benzer bir sistem uygulana Community College’lar oluşturuyor. Mesleki ve teknik bilgilerin verildiği Community College’larda 2 yıllık bir ön lisans eğitimi veriliyor.

Kanada’da üniversite okumak kaç para?

Lisans öğrenim ücretleri, 32.019 Kanada Doları civarındadır. Lisansüstü eğitim ücretleri ise yıllık ortalama, 22.000 Kanada Doları’dır.

Kanada’da üniversiteler ücretsiz mi?

Kanada ‘da bulunan üniversitelerin %97 ‘si devlet üniversiteleridir. Buna rağmen eğitim yabancı öğrenciler için ücretlidir. Yıllık eğitim ücretleri 15.000 CAD ile 55.000 CAD arasında değişmektedir. Bu ücretler hem okula hem de fakülteye göre değişkenlik gösterebilir.

Yurtdışında üniversite okumak için ne kadar para lazım?

Maliyet üniversite ve bölüme göre 50.000 TL – 100.000 TL arasında değişebilmekte, bazı özel üniversitelerimizde çok daha yükseklere çıkabilmektedir. Yurtdışında eğitim almanın maliyeti ülke, üniversite ve bölüme göre yıllık 20.000 – 160.000 TL arasındadır.

Kanada’da üniversite sınavı var mı?

Üniversite Seçme ve Yerleştirme Sınavı veya SAT Sınavı Yok! Kanada üniversitelerine başvuru yapmak isteyen öğrencilerin 11 ve 12. sınıf ilk dönem notları dikkate alınır. Öğrenci üniversitede hangi bölümde okumak istiyorsa o bölüm için istenen derslerin not ortalaması daha büyük bir önem kazanıyor.

You might be interested:  Üniversite Ygs Sınavı Ne Zaman?

Kanada vatandaşlarına eğitim ücretli mi?

Kanada ‘daki üniversitelerin büyük çoğunluğu devlet üniversitesi olmasına rağmen yurt dışından gelen öğrenciler için üniversite eğitimi ücretlidir. Avrupa’ya göre eğitim ücretleri biraz yüksek olsa da Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’ye göre daha düşüktür.

Kanada’da ne okumalı?

Kanada üniversiteleri bölüm açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Mimarlık.
 • Mühendislik alanları
 • Mekatronik.
 • Bilgisayar Mühendisliği.
 • Bilişim Sistemleri ve Yazılım (Computer Science)
 • Ekonomi, Ekonometri, İşletme (Economics, Quantitative Economics – Business and Management)
 • Sosyal Bilimler – Psikoloji – Sosyoloji.

Italya’da Üniversiteler paralı mı?

İtalya ‘da devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece yıllık harç ücreti alınmaktadır. Yıllık devlet üniversite eğitim ücretleri 900 ila 2300 Euro arasında değişmektedir.

Norveç’te üniversiteler ücretsiz mi?

Norveç ‘ teki üniversitelerin birçoğu devlet üniversitesidir. Norveç devlet üniversiteleri, sundukları ücretsiz ve kaliteli eğitim ile uluslararası öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen bir seçenektir.

Yurtdışında okumak için ne gerekli?

Yurt dışında üniversiteye kayıt için istenilen genel evraklar:

 • Lise ya da üniversite diploması (Yüksek lisans için üniversite diploması şart)
 • İngilizce transkript.
 • İlgili üniversitenin Online başvuru formu.
 • Motivasyon mektubu.
 • Referans mektupları (3 adet yeterli)
 • Finansal dökümler.
 • TOEFL ve ILETS sınav skorları

Yurtdışında lisans kaç yıl?

Yurt dışında lisans eğitimi genellikle birçok ülke ve programda 3 ila 4 yıl sürüyor. Amerika, Kanada başta olmak üzere 4 yıllık lisans programları gözükürken, Avrupa genelinde bu süre genellikle 3 yıldır. Bazı mühendislik bölümleri 4 yıl sürebilmektedir.

Yurtdışı eğitim ne kadar?

Ülkemizde hazırlık sınıfı ile birlikte üniversite süresi 5 yıldır. Yurtdışında ise bu süre bazı ülkelerde 3 yıldır. İngilizce bilmeyenler için hazırlık aşaması ise 3 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.

Kanada’da tıp fakültesi kaç yıl?

Kanada’da tıp okumak için öncelikle yaşam bilimleri eğitimi almak gerekiyor. Tıp bölümü, resmi olarak “undergraduate” yani lisans programı statüsünde yer alıyor. Ancak; Amerika’da olduğu gibi 3 veya 4 yıllık bir lisans programının ardından okunabiliyor. 4 yıllık bir eğitimi kapsıyor.

You might be interested:  Üniversite Transkript Nasıl Hesaplanır?(Çözülmüş)

Kanada Toefl kabul ediyor mu?

TOEFL, dünya çapında kabul gören ve tercih edilen bir sınavdır. TOEFL ® sınavı Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada ve İngiltere dahil olmak üzere 160’dan fazla ülkede kabul ve tercih edilir.

Kanada Pathway nedir?

Pathway, genellikle Amerika ve Kanada eğitim sistemine bağlı olarak kullanılan bir terimdir. Türkiye’deki lise eğitimini takiben özellikle Amerika ve Kanada ‘da öğrenim görecek öğrenciler için hazırlanan programlara verilen bir isimdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *