Kpss Üniversite Mezunları Hangi Meslekleri Seçebilir?(En iyi çözüm)

 • KPSS A Grubu Sınavı: KPSS A Grubu sınavı üniversitelerin başta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile dengi okullarının bölümlerinden mezun olan adaylar ile Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Aktüerya, Matematik, İstatistik bölümlerinden mezun olan adaylar için ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ve kamu kurumlarında yer alan denetmen yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, uzman yardımcılığı, stajyer kontrolörlük, denetçi yardımcılığı gibi kadrolara yerleşmek için gerekli puanların alınmasını

KPSS Lisans Mezunları hangi meslekleri seçebilir?

Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadrolarıdır.

KPSS A ve B ne demek?

KPSS -A kadroları dışındaki her kadro KPSS – B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS – B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS – B kadrolardır.

KPSS Genel Kültür Genel Yetenek ile nerelere girilir?

Bazı KPSS A Grubu Kadroları

 • BAĞ-KUR Genel Müdürlüğü Denetmen Yardımcısı
 • Ulaştırma Bakanlığı Türkiye Vagon Sanayi A.Ş.
 • TBMM Uzman Yardımcılığı
 • Devlet Malzeme Ofisi Müfettiş Yardımcılığı
 • Vergi Müfettiş Yardımcılığı
 • Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcılığı ve Bankacılık Uzman Yardımcılığı
 • PTT Müfettiş Yardımcılığı

KPSS P3 puanı ile nerelere başvurulur?

KPSS P3 Puanıyla Başvuru Yapabileceğiniz Bazı kurum ve Kadroları

 • Gümrük Müsteşarlığı
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 • Maliye Bakanlığı
 • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
 • T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
You might be interested:  Üniversite Sınav Giriş Belgesi Ne Zaman Açıklanacak?(En iyi çözüm)

KPSS lisans B grubu ne demek?

KPSS B grubu uzman, müfettiş, kontolör yardımcılığı, kaymakam adaylığı ve denetmen kadroları haricindeki tüm kadroları içermektedir. Buna göre belirli meslek gruplarının atanması amacı ile KPSS B grubuna katılım gerçekleşmektedir.

KPSS her sene girilir mi?

Kpss ‘de lise, önlisans ve lisans mezunları Kpss B sınavına katılırlar. Sınav 2 senede bir olur. Lisans mezunlarında öğretmen adayları ve alan mezunları (kamu yönetimi, işletme, maliye..) için her sene sınav yapılır. Öğretmen adayları genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan eğitimi sınavına girerler.

KPSS A grubu kadrolar nelerdir?

A Grubu Kadrolar; kamu kurum ve kuruluşlarına ait Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardır. KPSS, doğrudan atama yapacak kamu kurum ve kuruluşları için bir seçme sınavı, giriş sınavı yapacak kamu kurum ve kuruluşları için ise bir eleme sınavıdır.

2021 kpss1a ne demek?

KPSS 1 lisans mezunu olarak girilen sınav, KPSS 2 ise lise ve önlisans olarak girilen sınav olarak adlandırılıyor. Yani lisans mezunu olarak yapılacak bölümlerin tercih kodları KPSS 1A ya da 1B olarak adlandırılır.

KPSS Genel Kültür Genel Yetenek hangi puan türü?

KPSS P3 puan türü Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinin eşit oranda ağırlığa sahip olduğu, Lisans B Grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür. Genel Kültür; %50 ağırlığa sahiptir.

KPSS atamaları hangi puana göre yapılıyor?

Öğretmen olarak atanmak isteyen KPSS adaylarının ÖABT sınavına katılmayan branşları P10 puan türünde, ÖABT sınavına katılan branşları P121 puan türünde branşlarına yönelik olarak istenen puanı aldıktan sonra öğretmen atamalarına başvurması gerekmektedir.

KPSS Lisans Tercihleri Ne Zaman 2021?

Adaylar, tercihlerini 22 – 29 Aralık 2021 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir. Tercih işlemleri, 29 Aralık 2021 tarihinde saat 23.59’da sona erecektir.

You might be interested:  Üniversite Tercihleri Nereden Ve Nasıl Yapılır?(Çözünme)

P3 puanı ile hangi memurluklar?

P-3 puan türü hem merkezi hem de kurumsal yerleştirmeler için kullanılabiliyor. Mühendis, memur, teknikler, hemşire, teknisyen ve psikolog gibi memur atamaları P-3 puan türü ile gerçekleştiriliyor.

KPSS P3 A grubu mu?

KPSS P3 puan türü sınava giren lisans mezunlarını ilgilendirir. KPSS A Grubu ve B grubu olarak nitelendirilen gruplar arasında b grubunda bulunan kişiler P3 puan türü ile atanabiliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *