Üniversite Değişikliği Nasıl Yapılır?(Çözüm bulundu)

Yatay Geçiş Şartları

 1. Okuduğunuz üniversitede alttan kalan dersinizin olmaması gerekir.
 2. Okuduğunuz bölümde not ortalamanız 4.00 üzerinden en az 2.00 olmalı
 3. Üniversiteye yerleştiğiniz yıl geçmek istediğiniz üniversite ile almış olduğunuz puan arasında maksimum -+15 puan olmalıdır.
 • Bölüm değiştirmek isteyenlerin genel not ortalaması değerlendirmeye alınır. Üniversiteler de değişiklik kapsamında müracaat edenler için kontenjan ayırmaktadır ve tercihler buna göre yapılır. Üniversite öğrencileri yatay geçiş hakkını merkezi yerleştirme puanını kullanarak da gerçekleştirebilir.

Üniversite 1 sınıfta yatay geçiş olur mu?

Soru 1 – Hangi sınıflarda öğrenim gören öğrenciler yatay geçiş yapabilmektedirler? Cevap 1 – Ön lisans ve lisans diploma programlarının hazırlık sınıfına; ön lisans diploma programlarının ilk yarıyılı ile son yarıyılına, lisans diploma programlarının ilk iki yarıyılı ile son iki yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

Bölümler arası yatay geçiş nasıl yapılır?

Kurumlar arası yatay geçişte not ortalaması önemli iken bölümler arasında taban puan geçerli. Farklı puan türünden başka bir bölüme de geçebilirsiniz. Bunun için de bu puan türünden de puanınızın hesaplanmış olması gerek. Geçmek istediğiniz bölüme en son giren öğrencinin puanına eşit ya da daha yüksek puanınız olmalı.

You might be interested:  Üniversite Sınavları Nasıl Olacak 2021?(Çözülmüş)

2021 yatay geçiş olacak mı?

Yatay geçişler her sınıfa yapılabilecek Küresel Salgın dolayısıyla ve 2020- 2021 eğitim öğretim yılı güz dönemi ile sınırlı olmak üzere öğrenciler, birinci sınıf ve son sınıf da dâhil bütün sınıflara yatay geçiş başvurusu yapılabilecektir.

Yatay geçiş için nereye başvurulur?

Yatay geçiş için istenen belgeler eksiksiz bir şekilde topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine veya bölümün öğrenci işlerine (bunu üniversite belirleyecek) bizzat giderek başvuru yapmanız gerekiyor. Bazı üniversitelere online olarak başvuru yapılabiliyor.

Yatay geçiş yapıldığında kaçıncı sınıftan başlarım?

Bunun dışında hazırlık sınıfı dâhil her sınıfta yatay geçiş mümkündür. – Ortalama ile Yatay Geçiş (GNO): Ortalama ile birinci sınıfın ikinci yarıyılına başlarken ve ikinci sınıfın ilk yarıyılına (üçüncü yarıyıla) başlarken yatay geçiş yapabilirsin. Hazırlık sınıfında ortalama ile yatay geçiş yapılamamaktadır.

1 sınıfta merkezi yatay geçiş yapılır mı?

bilinenin aksine hazırlık sınıfı dahil tüm sınıflarda yapılabilir. c: ek madde 1 ile yatay geçişte ösym puanından başka başarı şartı aranmaz, yapabilirsiniz.

Bölümler arası yatay geçiş ne zaman yapılır?

Yatay Geçiş birinci dönemin sonundan itibaren yapılabilir. Fakat bazı üniversiteler geçiş için dönem aralarını kabul etmeyip ilk yılın sonunda yatay geçişe izin veriyorlar. Birinci yıldan son yıla kadar geçiş yapabilirsiniz fakat son yıl geçiş yapamazsınız.

Bilgisayar Mühendisliğine hangi bölümlerden yatay geçiş yapılabilir?

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne Dikey Geçiş Sınavı ile geçiş yapılabilecek bazı ön lisans programları şunlardır:

 • Bilgi Güvenliği Teknolojisi.
 • Bilgi Teknolojiler.
 • Bilgisayar.
 • Bilgisayar Donanımı
 • Bilgisayar Operatörlüğü
 • Bilgisayar Operatörlüğü ve Teknikerliği.
 • Bilgisayar Programcılığı
 • Bilgisayar Programcılığı(İnternet)

Ortalama ile yatay geçiş zor mu?

Not Ortalaması ile Geçiş: Bu şekilde geçiş yapmak isteyen öğrencilerin işi biraz daha zordur. Çünkü üniversiteler belirli bir not ortalaması belirler ve ona göre öğrenci alımı yaparlar. Genellikle aradıkları not ortalaması 4.00 üzerinden 3.00 ile 3.50 arasında değişir.

You might be interested:  Üniversite Tercihleri Ne Zaman Son Gün?(EN iyi 5 ipucu)

2021 2022 yatay geçiş Başvuruları Ne Zaman?

2021 – 2022 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Kurumlar Arası Yatay geçiş başvuruları 23 – 27 Ağustos 2021 tarihleri arasında https://sis.sdu.edu.tr/oibs/hoa_app adresinden online olarak yapılacaktır.

Yatay geçiş yılda kaç kez yapılır 2021?

Başvuru Sayısı: Bir öğrenci 2 kez başvurabilir. Üniversitenin onayı olduğu sürece, bir kez reddedilen bir öğrenci bir sonraki yarıyılda da başvuru yapabilir.

Not ortalaması ile yatay geçişte ösym puanı önemli mi?

Hayır yapılamaz. Bu yüzden Türkçe eğitim veren bir bölüme geçiş yapmanız gerekmektedir. Ancak Merkezi Yerleştirme Puanıyla bu şekilde bir geçiş yapabilirsiniz.

Yatay geçiş için ne yapmak gerekir?

YATAY GEÇİŞ YAPMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi.
 • Not Durum Belgesi/Transkript (Kapalı zarf içerisinde teslim edilmelidir.
 • Ders İçerikleri.
 • ÖSYS Sonuç Belgesi (Kayıtlı olduğu programdan farklı bir programa müracaat edeceklerden LYS/ YKS sonuç belgesi)
 • Öğrenci Belgesi.
 • Disiplin Belgesi.

Yatay geçiş hakki kac defa?

Öğrenciler sadece bir defa yatay geçiş yapabilir. Ancak Ek Madde 1 kapsamında yatay geçiş yapan öğrencilerin ÖSYS merkezi yerleştirme sonucu kayıt hakkı kazandıkları yükseköğretim kurumuna daha sonraki başvuru tarihlerinde geri dönebilmeleri mümkün. merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş başvurusu yapabilir.

Yatay geçiş belgeleri nereye teslim edilir?

**Bazı kurumların “ıslak imzalı” Öğrenci Belgesi ve Transkript istemesi durumunda öğrenciler; Öğrenci Bilgi Sisteminde “Islak İmzalı” belge talep eden öğrenciler ise şahsen başvurarak belgelerini kendi öğrenci işleri bürolarından alabileceklerdir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *