Üniversite Puanı Nasıl Kesilir?

YKS sınavına girerek tercih yaparsanız ve istediğiniz bölümü kazanamazsanız puanınız düşmez. Tercihleriniz sonucu kontenjanı olmayan bir bölüm kazansanız dahi puanınız düşmez. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak ön lisans bölümlerine yerleşebilirsiniz.

  • Eğer bu sene tercih yapıp, bir üniversiteye yerleşirseniz, bir sonraki sene okul puanınız yarı yarıya kesilecektir. Tamamen kesilmesi gibi bir durum yok. Bir bölüme yerleştiğiniz yıldan sonraki yılda okul puanınız yarı yarıya kesilir.

YKS okul puanı hangi durumlarda düşer?

2020- YKS puanlarıyla bir yükseköğretim programına yerleştirilen veya özel yetenek sınavı sonucu kayıt olan adayların ortaöğretim başarı puanlarına ilişkin katsayıları yarıya düşürülür.

Tercih yapıp gitmeyince puan düşer mi?

Tercih yapmak puan düşüşü olacağını garanti etmez. Tercih yapıp yerleşemeyen öğrencilerin diploma puanı sınava girdiklerinde düşmez.

Ortaöğretim başarı puanı hangi durumlarda kesilir?

OBP hangi durumlarda kesilir?

  • Ahmet sınava girdi. Tercih yaptı ama kazanamadı. Puanı kesilmez.
  • Ahmet sınava girdi. Bir bölümü kazandı. Gitti veya gitmedi. 2 sene sonra sınava girdiğinde Ahmet’in puanı kesilmez.
  • Ahmet sınava girdi. Tercih yaptı ve kazandı.

OBP puanı ne zaman kırılır?

ÖSYM bir önceki yıl herhangi bir programa yerleşen adayların OBP ‘sini 1 yıl boyunca yarıya düşürmektedir. 2020’de bir programa yerleşen öğrenci OBP ‘si sadece 2021 için yarıya düşecek; 2022’den itibaren tam OBP ile sınava girecektir.

You might be interested:  Ikinci Üniversite Hangi Okullarda Var?(Mükemmel cevap)

Okul puanı kaç yıl geçerli 2021?

Ortaöğretim Başarı Puanı ‘nın bir süresi yoktur. Fakat herhangi bir üniversiteye kayıt olduktan sonra yarı yarıya kesilir.

Kırık OBP düzelir mi?

Gördüğümüz gibi aday kırılan OBP puanının yerine fazladan 75 TYT puanı aldığında Kırılan OBP puanını telafi edebiliyor.

Tercih yapıp gitmezsek ne olur?

YKS sınavına girerek tercih yaparsanız ve istediğiniz bölümü kazanamazsanız puanınız düşmez. Tercihleriniz sonucu kontenjanı olmayan bir bölüm kazansanız dahi puanınız düşmez. Meslek lisesi mezunuysanız ve sınavsız geçiş hakkınızı kullanarak ön lisans bölümlerine yerleşebilirsiniz.

Üniversiteyi kazanıp kayıt yaptırmayanlar ek tercih yapabilir mi?

Üniversite (YKS tercihi ) tercihinde bulunan bunun sonuncunda ÖSYM YKS yerleştirme sonuçlarına göre bir üniversite bölümününe yerleşen adaylar, kayıt yaptırmaması durumunda YKS ek tercih başvurusunda bulunamaz. İlk tercihlerde yerleşen fakat kaydını yaptırmayanlar bir sonraki YKS sınavını bekleyecek.

Üniversite tercih yapıldıktan sonra değiştirilebilir mi?

Tercih süresi bitene kadar, sisteme işlenen tercihlerde değişiklik yapılabilecektir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacaklardır (Tercihlerin tümüyle iptali yapılmaz.). Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacaktır.

Yerleştirme Puanı hangi durumlarda kesilir?

Ancak YKS sınavına girerek aldığı puanla tercih yapan fakat istediği bölüme yerleşemeyen adayın puanından bir kesinti yapılmaz. Bölüm fark etmeksizin 2 yıllık ya da 4 yıllık eğitim sunan bir üniversiteye yerleştiyseniz ve bir sonraki sene yeniden sınava girmek isterseniz puan kesintisi yaşarsınız.

Diploma notu kaç puan getirir 2021?

Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

You might be interested:  Üniversite Harçları Nereye Yatırılacak?(EN iyi 5 ipucu)

OBP ikinci yıl kırılır mı?

İster özel olsun ister devlet üniversitesi olsun ösym tarafından bir üniversiteye yerleştirildiyseniz bir sonraki sene obp puanınız yarı yarıya düşürülecektir.

OBP puani Siralamayi ne kadar etkiler?

OBP PUANI SIRALAMAYI NE KADAR ETKİLER? OBP ‘nin yerleştirme puanına katkısı maksimum yüzde 12. Lise hayatı boyunca bütün notları 100 olan bir öğrenci yüzde 12’lik katkıyı alıyor. Ortalama yani bütün notları 100 olmayan bir öğrenci içinse yüzde 8-9 oranında katkı sağlıyor.

OBP TYT ye ekleniyor mu?

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır. TYT puanı 150’nin altında olan adaylar için yerleştirme puanı (Y- TYT ) hesaplanmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *